Melns kaķis, milzu kārpa uz deguna un neiztrūkstoša slota – lūk, īstenais ļaunās raganas komplekts, kādu to redzam pasaku filmās un grāmatās. No tādām labāk pa gabalu, vai ne? Tomēr slota nudien nav pelnījusi savu ļaunās raganas atribūta slavu, tāpēc šis raksts ir veltīts slotas reabilitācijai. Lasi fragmentu no žurnālā "Citādā Pasaule"! 

Foto – Laura Grīnvalde

Slotas reabilitācija
Domājat – ļaunā veča uz slotas piedzima tumšo Viduslaiku Eiropā? Nekā nebija – jau sen pirms tam slota bijusi dieviešu un priesterieņu atribūts, turklāt ne tikai Vecajā Pasaulē, bet arī citos kontinentos. Piemēram, Vidusamerikā bija tāda dieviete Tlasolteotla, kuras instruments bija niedru slota – ar to viņa mēza grēkus. Domājams – mēza prom. Savukārt ķīniešu dieviete Sjao Čjiņ Njaņ dzīvoja uz Slotas zvaigznes un gādāja par labiem laika apstākļiem. Kad lietus ķīniešiem bija galīgi apnicis, viņi izgrieza no papīra slotas un piestiprināja pie durvīm vai žogiem, lai atgādinātu Slotas Dievietei viņas pienākumus. (Mākoņu dzenāšana ar maģisko slotu ir plaši izplatīta prakse arī Vecajā Pasaulē.)

Labi, labi – ir zināmas arī dievības ar visai negantu raksturu un izskatu, kuru atribūts ir slota, piemēram, Dhumavati. Tomēr vairumā gadījumu dieviete ar slotu ir labais tēls, pēc kuras darbošanās bilde kļust klārāka un dzīve – labāka.
Starp citu, nemaz nav tālu jāmeklē – mums pašiem ir sava Laima, kuras simbols ir spalva, skujiņa, žagariņš, slotiņa. Slotiņa! Tā ir ļoti sena zīme, rotājumos uz akmens cirvjiem un traukiem lietota jau pirms vairāk nekā 3000 gadiem. Vēlāk tā biežāk sastopama prievītēs un jostās.
Kāda tad ir bieži par mīļo dēvētās Laimas loma? Likt likteni, labu mūžu. Dot labu padomiņu un ievirzīt uz pareizas takas. Nopērt pirmoreiz pirtī mazo bērniņu. Un – aizslaucīt šķēršļus no ceļa. Laimas slotiņa piesauc labu izdošanos, veiksmi, arī aizslauka nevēlamo. Brīnišķīga zīme, ko lietot gan bērnam, gan pieaugušajam.
Vēl mums ir Vēja māte, kuras ziņā ir slaucīt, attīrīt, atbrīvot. Piemēram:
Slauki ceļu, Vēja māte, 
Lai var zeltu ritināt,
Lai var zeltu ritināt
Sudrabiņa dēliņam.

Bet kā tad ar lidošanu?

Uz slotas lidojošās raganas tēla izcelsmei varētu būt vairāki skaidrojumi, bet viens no tiem man šķiet ticamāks. Proti, ka "kājas tam aug" no seniem auglības rituāliem, kad zemnieki savus laukus apjāja, simboliski nodrošinot auglību. Tiesa, slota vis nav nekāds zemes apstrādes darbarīks, un ticamāk, ka jāja uz kapļa vai dakšām (seni zīmējumi apliecina šo versiju), kur kāts patiesi pārstāvēja fallu un pats rituāls – zemes apaugļošanu. 
Skaidrs, ka jaunajai reliģijai, kas pamazām pārņēma varu, šādas izdarības bija kā dadzis acī. Un tik pat nīgri tālaika kristīgā baznīca izturējās pret zāļu sievām, zintniecēm, dziedinātājiem (protams, sievietēm – vēl jo vairāk). Kaut kādā veidā zālīšu saišķi saplūda ar kapļiem, un izveidojās līdz šai dienai pazīstamā, ikoniskā ragana uz slotas – tāda, kas noskauž, nobur, kopojas ar pašu nelabo un sazin vēl kādas nejaucības nodara. Tā ir tikai versija, kaut arī diezgan ticama. 
Bet ir vēl viena, un tā saistīta ar citu maģisku priekšmetu – burvju nūjiņu. Atcerēsimies Taro mazos arkānus, kur viens no mastiem ir zižļi, kas parastajā kāršu kavā pazīstami kā kreiči. Tos attēlo kā salapojušas bozes, un, tos redzot, prātā uzaust miglainas atmiņas par sazin kādām iepriekšējām dzīvēm un druīdu spieķiem. Burvju nūjiņa ir atsevišķs stāsts, par to – citreiz, šoreiz vien atceramies, ka gluži no gaisa grābta doma par maģiskajiem zižļiem un burvju nūjiņām nav. 
Jā, bet tolaik, kad Vakareiropu iekaroja kristietība, dažādi pagānisko kultu darbarīki, burvju nūjiņas ieskaitot, bija jāslēpj, kā nu vien var. Un tāds katrā saimniecībā atrodams priekšmets kā lielā žagaru slota ir ideāla vieta paslēptuvei! Šī tad nu arī ir otra populārā versija par slotām un to saikni ar raganām. 
Jāpiezīmē, ka slota (maģiskā) skaitās tikai un vienīgi sieviešu dzimuma instruments, kaut gan tās konstrukcija ietver gan vīrišķo elementu (kātu), gan sievišķo (žagaru bunti). Cilvēki ar spilgtāku iztēli tajā var skaidri saredzēt seksuāla kontakta attēlojumu. Lai gan patiesībā prātīgāk būtu saredzēt pretstatu vienību, tādu pagānisku Iņ un Jan. Šis ir teju vienīgais instruments, kurā abas – vīrišķā un sievišķā – enerģija pārstāvētas, jo, teiksim, tradicionālajā nazī ir tikai vīrišķā, kausā – tikai sievišķā enerģija...
Starp citu, slotu par savu simbolu izvēlējies arī Veselības prakšu un seno zināšanu festivāls Spīdolas salidojums, kuram ar ļauno raganu būšanām nudien nav nekādas saistības. To, cik radoši var izpausties, veidojot savu īpašo slotu, varēsiet apskatīt paši, ja 11.maijā būsiet Cēsu Pils parkā, jo, kā apgalvo festivāla rīkotāji, katram no 108 festivāla meistariem būs sava īpašā slota. (Patiesībā tieši šis fakts mani uzvedināja uz domu, ka slotas vērts papētīt plašāk.)

Kam tāda maģiskā slota vajadzīga?

Ļaužu mitoloģskajā apziņā slota aizmēž gružus istabā un sārņus no sakrālās pasaules un var arī ieslaucīt dzīvē labas lietas. (Tūlīt gan jāpiebilst, ka slotu, tāpat kā citus instrumentus, var izmantot dažādi – atkarībā no meistares nolūkiem un sirdsapziņas).
Patiesībā garā kātā iestiprināta žagaru bunte nebūt nav vienīgais maģisko slotu veids. Tās mēdz būt dažādas – ar kātu un bez, lielas un funkcionālas, ar ko patiesi var pagalmu izslaucīt, un pavisam maziņas, dekoratīvas, tikai maģiskiem nolūkiem domātas. 
Ar lielo slotu slotu var attīrīt rituāla vietu – gan tīri fiziskā, gan enerģētiskā nozīmē, taču parastus uzkopšanas darbus gan ar to neveic. Prasmīgākas zintētājas ar slotu prota arī izdzenāt mākoņus un "attīrīt ceļu" uz kādu konkrētu mērķi.
Mazāka izmēra (ap metru garas slotas) tiek veidotas no meldriem, graudzālēm, dažādiem citiem augiem, kas kāta daļā cieši sasieti, līdz ar to īsta, atsevišķa kāta šādai slotai nav. Slotas tiek glīti izdekorētas, gluži kā Ziemassvētku eglītes, un pakārtas pie sienas (obligāti ar zariem uz augšu) vai virs ieejas durvīm, kur tās pilda amuleta funkcijas. Tās var tikt izmantotas arī rituāla telpas iezīmēšanai (novelkot apli gaisā).
Vēl ir pavisam mazas slotiņas, arīdzan skaisti noformētas. Tās, tāpat kā lielākās, var tikt darinātas īpašam notikumam par godu: piemēram, savām biroja telpām var izveidot slotiņu-amuletu un uzaicināt tajā iemājot Mājas, atvainojiet, Biroja Gariņu. Slotiņa var būt veltīta meistares palīgam no Smalkās pasaules vai kādam svarīgam notikumam. Ja atbrīvojam prātu, tad varam ieraudzīt, ka jāņuzāļu pušķi un meijas, ko saulstāvjos sanesam mājās, arī ir sava veida veselības slotiņa. Noteikti jāpiemin, ka mums ir savi slotu meistari – pirtnieki, un kārtīgs pirtsmīlis zina, ka arī šī slota spēj darīt brīnumus!
Slotas var tik veidotas arī īpaši kādam rituālam. Piemēram, daudzviet Eiropā saglabājies līdzināšanai analogs rituāls, kurā jaunajam pārim kopā jāpārlec pār slotu, tā simboliski ielēcot jaunā dzīves posmā. Tad, lūk, šī slota tiek darināta īpaši šai norisei. 
Dažviet ir tradīcija slotu izmantot arī izvadīšanā – kad nelaiķis no mājas iznests, telpu, kurā viņš atradies, izslauka un visas saslaukas kopā ar slotu sadedzina, tādējādi izgaisinot visu, kas varētu viņu nelaist uz dvēseļu mājām.
Var arī vienkāršāk: nepatīk precinieks? Apvārdojam slotu un atslienam pie sliekšņa vai novelkam zirgam gar kājām – tam būtu jāiedarbojas kā šķēršļiem vēlreiz šurpu nonākt (rakstot šo, es iedomājos – nez, vai dzelzs rumaks arī tā novārdojams?). Novārdota un ar pušķi uz augšu pret durvīm atslieta slota skaitās labs sargs pret garnadžiem un vispār pret tenku vācelēm un citiem nevēlamiem ciemiņiem.
Atkarībā no mērķa slotiņas dekorējums variējas, ņemot talkā visu, kas aktuāls tēmai: atbilstošas krāsas, kristāli un augi, zīmes un simboli, pat smarža. Lielākai slotai arī kāts ir lieliski dekoratīva daļa, kur var gan iegrebt, gan iededzināt, gan uzzīmēt simbolus un ornamentus pēc savas patikas un maģiskā mērķa. Ja jums šķiet, ka ar to sen neviens vairs nenodarbojas, iemetiet aci kaut vai zināmajā rokdarbnieku e-vietnē Etsy!

 .